neskoncnost

Language frequencies

kosarica

0

29.09.2009

1 min

Delavci na cesti

Projekt Delavci na cesti (1) je izviral iz kritike sodobnega regresivno-kapitalističnega obdobja, v katerem se nadaljuje depersonalizacija delavcev. Zaradi gospodarsko-političnih razmer in pohlepnosti so podjetja prisiljena k odpuščanju delovne sile. Ime projekta Delavci na cesti je imel predvsem preneseni pomen: cestne silhuete so služile za prikaz obrisov mrtvih delavcev, ki jih je sodobni sistem ne le izpljunil na cesto, temveč zaradi načina svojega delovanja razčlovečil ‒ snovalci projekta so predpostavljali, da delavec v današnjem času ne predstavlja ustvarjalca, temveč stroške dela.

Enako so izpostavljali, da se dogaja s pesniki, ki jih birokratski sistem sili k neumetniškemu in s tem uničuje njegov ustvarjalni duh. Delavci na cesti so bili izvedeni tako, da se je iz kartona in pene izdelalo šablone človeškega telesa, se jih položilo na podlago (cesto) in obrisalo z belim pršilom. Rešetke tovarniških stavb se je polepilo s poezijo, saj je bil projekt postavljen pred tovarno orožja Zbrojovka v Brnu, ki je bila ustanovljena leta 1918 in je v času 2. svetovne vojne proizvajala orožje za tretji rajh. Zadnji delavci so bili iz podjetja odpuščeni leta 2006. Naslednje leto je bila Zbrojovka za 707 milijonov kron prodana družbi J&T.

***

(1)

Brno (Češka), območje tovarne Zbrojovka, 29. in 30. september 2009. Avtorja: Theodor Illek, Glorjana Veber, izvedba: Anjuša Belehar, Theodor Illek, Petra Kržičnik, Nejc Levec, Grega Matjašič, Glorjana Veber in Rebeka Žvagen, avtorica koncepta: Glorjana Veber.